Meditációs Gondolatok
FÜGGŐSÉG ÉS SZABADSÁG
A legtöbb ember jobban fél a szabadságtól, mint a szolgaságtól.
Hisz sokkal kényelmesebb másokat követni, mint saját ítéletünket és lelkiismeretünket, ami mindig új egyéni kezdeményezéseket, döntéseket, erőfeszítéseket és folyamatos felelősséget követel.
Ez leginkább azokban a vallásokban mutatkozik meg, melyekben az átlagember hogy személyes felelősségétől szabaduljon, dogmákba menekül. A saját felelősség értelmét újra felébreszteni, ez egyik legnagyobb történelmi érdeme az indiai középkor buddhista
misztikusainak (siddhák ), kik a kolostor életkényelmét és védelmét feladva, mint magányos zarándokok az otthontalanságban keresték a megvilágosodás felé vezető utat, mint ahogy azt egykor a Buddha is tette. Sokszor excentrikusnak ható, sőt paradox életmódjuk (ami gyakran a zen-módszerekre emlékeztet) mintegy reakció és tiltakozás volt a dogmatikus szűkkeblűség, az önigazolt erény ellen.
A parancsolatok megtartása egyedül, legyen az mégoly becsületes is, nem elegendő ahhoz, hogy előmozdítsa a belső növekedést, mert ez csak külső forma. Gyakran a parancsolatok megszegése melegebb melegház. - Mert egy szent csak jócselekedeteket hajt végre, így gondolják, csak jócselekedetek segítségével válhatnak szentekké.
A megvilágosodás nagy mesterei nem a kolostorok világában érték el céljukat. A megvilágosodás nem adható át másoknak adományként.
A megvilágosodás, súlyos és magányban megvívott, önmagunkkal folytatott harcok eredménye, - az erdők magányában,
a hegyek vadonában, barlangok sötétjében, vagy sivatagok végtelenségében.
Ezek azok a helyek, amelyeken az emberi szellem nagy, döntő csatáit megvívták. A nagyok útja mindig a magányosság ösvénye volt és az emberi ítéletektől és előítéletektől való teljes függetlenség útja.

A filozófia kapcsolatban áll a vallással, de a bölcselkedés a vak hit megrendülésével veszi csak igazán kezdetét. A bölcsesség együtt jár az elmélyedéssel. Az elmélyedés és az ezt segítő gyakorlás a szellemi törekvő legfontosabb feladata. A gyakorlás előkészületeket igényel, az előkészületek időigényesek. Az idő biztosítása a gyakorlásra a motiváció komolyságát igényli, mivel tisztázni kell a prioritásokat.
A megfelelő hely, időpont,időtartam mellet a meditatív elmélyedésnek szüksége van valamilyen támaszra, ami az összpontosított figyelmet képes lekötni. A meditáció támaszának örömteli jóérzést kell jelenteni, hogy a tudati függetlenség érzetét segítse. A LÉGZÉS KIEGYENSÚLYOZÁSA ADJA AZ ALAPOT! A megfelelő hang vibráció összehangolja a belsőt a külsővel és a helyes tudáshoz segít.
A szertartások, áldozatok, jó cselekedetek nem vezetnek célhoz, csak annak felismerése: AZ ÉN KÉPZETEM én KÉPEZEM!? ÉN? NEM én! IGEN

Hui Neng
A hatodik pátriárka szútrája ( részlet)
A jelenségek nem valóságosak!
Szabaduljatok meg attól az elképzeléstől, hogy a jelenség-világ valóságos!
Aki a jelenségek valóságában hisz, azt éppen ez a fogalom köti, mely valóban illúzió. Aki meglátja a Valóságot bensőjében az belátja, hogy az igaz tudat a csalóka jelenségeken kívül keresendő. Ha a tudat megtévesztő jelenségek rabja, akkor hol található a Valóság?...
Az érző lények nyughatatlanok. Aki a mozdulatlanságot gyakorolja, az nem ér el vele semmit, csak azt, hogy olyan lesz, mint egy élettelen tárgy.
Ha meglátjátok az igazi mozdulatlanságot, akkor a cselekvésben is mozdulatlanságot tapasztaltok. A mozdulatlanság csupán mozdulatlanság, nem elmélyülés. Az élettelen tárgyakban a buddhaság csírája nem lelhető meg.
Aki a különféle dolgok és tárgyak megkülönböztetésének mestere, az a rendíthetetlen nyugalom állapotában időzik. Ezen a módon kell valamennyi jelenséget felfogni, ez az „olyanság” működése.
Ti, akik az ösvényen jártok, törekedjetek és vigyázzatok, ne ragaszkodjatok a tudáshoz, mely benneteket a születés és halál körforgásához köt. Azokkal együtt elmélkedjetek a Buddha tanairól, akik velünk együtt törekednek.
Akik másként látják a világot, azokkal legyetek udvariasak és így boldogok lesznek!
A veszekedés távol áll iskolánktól, mivel összeegyeztethetetlen tanításunkkal.
Aki szenteskedik és másokkal veszekszik, az semmibe veszi tanainkat és így tudatának igazi lényegét a világi létezés keserűségének teszi ki.